Kategorie: Wszystkie | Cytaty | Decu i ... | Kuchnia | Kultura | Miasta | Piórem | Podróżowanie | Sztuka | Życie codzienne
RSS
wtorek, 08 września 2009
Genua otoczona ogniem

Włoscy strażacy już kolejny dzień z rzędu walczą z pożarami, które pierścieniem otoczyły niemal całą Genuę. Ewakuowano osoby mieszkające w dzielnicach Bavari i Borgoratti, gdzie las płonął w odległości zaledwie kilku metrów od domów.

Sytuacja w Genui i na jej przedmieściach jest krytyczna - piszą włoskie media. A może jeszcze się pogorszyć, ponieważ silny wiatr i suche powietrze sprzyjają rozprzestrzenianiu się ognia.  Niektórzy mieszkańcy nie czekając na ewakuację sami w pośpiechu opuszczają Genuę.

Źródło: PAP

poniedziałek, 27 lipca 2009
Uważajcie na włoskie dorożki

Dziennikarka dziennika "La Repubblica" podając się za Angielkę chciała przejechać się dorożką od Fontanny di Trevi do Koloseum. Dorożkarz "zaśpiewał" za kurs 80 euro. Żeby objechać całe historyczne centrum Rzymu przewoźnicy rządają od 120 do 150 euro. Dziennik "La Repubblica" przygotwała specjalny raport o tym, jak w Wiecznym Mieście naciąga się turystów.

Okazuje się, że cena zależna jest nie tylko od trasy czy ilości osób w dorożce, ale także od narodowości turysty. Najbardziej naciągani są ci i z Japonii.

Rzymscy wojownicy i gladiatorzy, z którymi można sobie zrobić zdjęcie m.in. przy Koloseum od Włochów chcą 5 euro, zaś od obcokrajowców dwa razy tyle.

środa, 22 lipca 2009
Kultowa rzymska kawiarnia "odbita"

Czy pamiętacie rzymską kawiarnię ze "Słodkiego życia" Felliniego? Kultowa kawiarnia na Via Veneto odwiedzana od lat przez tłumy turystów została zajęta przez policję w ramach akcji przeciwko kalabryjskiej mafii.

Karabinierzy zabezpieczyli również posiadłości, auta i firmy należące do mafiozów. Majątek szacuje się na 200 mln USD.

 

 

piątek, 05 czerwca 2009
Włoskie przekleństwa, cz.1

Mam wrażenie, że Polscy - szczególnie młodzi Polacy - coraz więcej klną. Nie lubię tego, choć szczerze też mi się zdarza, szczególnie w pracy, jak nic nie działa (a u mnie czas się liczy).

Kiedy byłam we Włoszach miałam okazję posłuchać jak klnie nasza pilotka. I... brzmi to pięknie, melodyjnie, urzekająco dla ucha (na pewno mojego). Niedawno w kolejnej czytanej przez mnie książce natknęłam się na kilka tego typu sformułowań. Muszę przeszukać resztę i spisać. Na razie kilka aktualnie znalezionych:

Piu ignorante d’una gallina -  Jest głupszy od kury

Accidenti alla cieca Mamma Della Madonna! - Cholerna ślepa matka Maryi Dziewicy

Madonna gonfiata - Matko Boska spuchnięta

Accidenti alla brutta Mamma Della Madonna - Niech przeklęta będzie paskudna matka Maryi Dziewicy

Madonna Affogata - Na utopioną Madonnę

czwartek, 04 czerwca 2009
Dla tych, co od 18 czerwca jadą do Włoch
"Od 18 czerwca do 15 lipca Włochy zamierzają zawiesić realizację porozumienia z Schengen, przewidującego swobodny ruch osób na terenie państw należących do tego układu - ogłosił minister spraw wewnętrznych Roberto Maroni na zakończenie obrad szefów MSW i resortów sprawiedliwości z krajów G8 w Rzymie.

Decyzja ta wynika z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa w związku ze szczytem szefów państw i rządów G8, który odbędzie się w mieście L'Aquila w Abruzji w pierwszym tygodniu lipca.

Na konferencji prasowej na zakończenie dwudniowego szczytu ministrów G8 Maroni poinformował, że wystosował list do państw- sygnatariuszy układu z Schengen z tą propozycją.

- Nie sądzę, aby były problemy z przychyleniem się do naszej prośby - dodał szef włoskiego MSW."

Źródło: PAP

 
1 , 2 , 3