piątek, 12 czerwca 2009
Włoskimi śladami Herberta

Wczoraj przeglądając Internet znalazłam na stronie TVP takie linki:

http://www.tvp.pl/filmoteka/film-dokumentalny/zbigniew-herbert/wideo/ogrod-barbarzyncy-piero-della-francesca

http://www.tvp.pl/filmoteka/film-dokumentalny/zbigniew-herbert/wideo/ogrod-barbazyncy-il-duomo http://www.tvp.pl

/filmoteka/film-dokumentalny/zbigniew-herbert/wideo/ogrod-barbarzyncy-u-dorow


Warto tam zajrzeć i obejrzeć filmy - reportaże, które powstały w oparciu o "Barbarzyńcę w ogrodzie" Herberta.

11:58, rudylisek1 , Kultura
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 01 czerwca 2009
Izyda z Florencji

Odkryte podczas robót ziemnych we Florencji w środkowych Włoszech fragmenty starożytnej budowli są, zdaniem archeologów, elementami rzymskiej świątyni z II wieku poświęconej Izydzie - donosi serwis internetowy ANSA.

Odkrycia spiralnej kolumny oraz setek wielobarwnych fragmentów starożytnej budowli dokonano podczas kopania dołu, mającego pomieścić nowy zbiornik na wodę dla spryskiwaczy w instalacji przeciwpożarowej w budynku miejskiego sądu.

Wykop o długości pięciu, szerokości trzech i głębokości czterech metrów odsłonił fragmenty budowli, pochodzącej - zdaniem ekspertów - z II wieku n.e.

Jak poinformował archeolog Alessandro Palchetti z nadzoru archeologicznego Florencji, odsłonięte ruiny mają związek z rzymską świątynią poświęconą Izydzie, która istniała w pobliżu dzisiejszej lokalizacji budynku sądu we Florencji, ale jej dokładne położenie nie zostało jeszcze ustalone przez naukowców.

Izyda była w mitologii egipskiej władczynią nieba i ziemi, boginią płodności i macierzyństwa, a jej kult z Egiptu rozprzestrzenił się w koloniach greckich, docierając w około II w. p.n.e. do Italii.

Według A. Palchettiego, odnalezione elementy świątyni poświęconej egipskiej bogini uzupełniają kolekcję innych znalezisk z okresu ostatnich trzystu lat, jakie zostały odsłonięte we Florencji w najbliższym sąsiedztwie dzisiejszej siedziby sądu, których cechy nawiązywały do zaginionej świątyni Izydy.

Jak poinformował Eugenio Giani, przedstawiciel władz miasta, archeolodzy aktualnie prowadzą we Florencji również prace wykopaliskowe na terenie pozostałości starożytnego teatru, jaki został zbudowany pod koniec I w. n.e. i istniał do końca IV w. w pobliżu Palazzo Vecchio - jednej z najbardziej znanych dziś budowli w mieście.

Źródło: PAP

09:48, rudylisek1 , Kultura
Link Dodaj komentarz »